Northwest Florida State College Celebrates Student Success at its annual Student Awards and Honors Ceremony

Student Awards and Honors Ceremony - Golden Standard Award

NICEVILLE, FL -Northwest Florida State College held its annual Student Awards and Honors Ceremony on Thursday, April 18. During the ceremony, NWF President Dr. Devin Stephenson gave the keynote address while departmental representatives presented awards from across the College

“The Student Awards and Honors Ceremony is a celebration of success with a focus on students,” said Dr. Devin Stephenson, president. “These students represent the best and brightest of our College, and we congratulate them on their achievements.”

Those recognized for student achievement for the 2018-2019 academic year include the following:

2018-2019 All Florida Academic Team: Josie Barton (DeFuniak Springs), Emily Checchio (Destin), Zachary Lambert (Fort Walton Beach), Marie Ream (Freeport), Cathryn Robinson (Niceville), Donna Scott (Niceville), Natasha Skrovanek (Shalimar), Aaron Sutherland (Crestview), Emily Wixtrom (Eglin AFB) and Alana Woods (Crestview)

2019 Coca-Cola Academic Team Gold Scholar: Zachary Lambert (Fort Walton Beach)

2019 Coca-Cola New Century Workforce Pathway Scholar: Emily Wixtrom (Eglin AFB)

Ross Hamilton Service Award: George Caulfield (Shalimar)

Student Leader of the Year: Donna Scott (Niceville)

Student Organization of the Year: Student Government Association

Best Advertising Campaign in Graphic Design: Summer Derry (Mary Esther) – Spring Recipient

Outstanding Student in Architectural Design & Construction Technology: Joshua Springle (Crestview)

Outstanding Business & Computer Technology Student: Charnita Storr (Crestview)

Outstanding Business & Computer Technology BAS Student: Tiena Wyman (Crestview)

Outstanding Student in Creative Writing and Literature: Anastasia Johnson (Fort Walton Beach)

James and Christian LaRoche Memorial Poetry Award: Chance Freytag (Destin) – First Place, Alizabeth Turner-Ward (Niceville) – Second Place and Courtney Swanson (Shalimar) – Third Place

Outstanding Student in Dental Assisting: Kristen Nails (Eglin AFB)

Outstanding Student in Dance: Katie Crouch (Draper, UT)

Outstanding Student in Music: Isabelle Schrack (Niceville)

Outstanding Student in Recording Arts: Samuel McClead (Valparaiso)

Outstanding Student in Theater: Finn Berry (Shalimar)

Outstanding Student in Technical Theater: Richard McWhorter (Niceville)

Outstanding Student in Visual Arts: Mary Johnston (Shalimar)

Outstanding Student in Humanities: Phoenix Price (Niceville)

Outstanding Student in Mathematics: Sam Dillon (Miramar Beach)

The Holly Guiles Mathematics Achievement Award: Andrew Pannelli (Niceville)

Nursing-Academic Achievement Award: Heather Coyro (Niceville)

Nursing-Clinical Excellence Award: Jennifer Free (DeFuniak Springs), Rebecca Hicks (Niceville) and Catherine Williams (Fort Walton Beach)

Nursing-Leadership Award: Ashley Harrison (Eglin AFB) and Emily Wixtrom (Eglin AFB)

Outstanding Student in Physical Science: Amy Miller (Niceville)

Outstanding Student in Social Science: Chrislyn Thompson (Niceville)

Excellence in Early Childhood Education (AS): April Bolin (Niceville)

Excellence in Early Childhood Education (BS): Lena Webb (Niceville)

Excellence in Teacher Education: Julia Martel (Crestview)

William T. Hall Pacesetter Award: D’Nickolas Thomas (Baker)

FSU Transfer Scholarship 2019-2020: Kathlynn Schmidt (DeFuniak Springs)

SkillsUSA Audio Production: First Place Team: Samuel McClead (Valparaiso) and Rachel Williams (Crestview)

SkillsUSA Career Pathways: Second Place Team: Donna Michelle Long (Navarre), Amber Mihacsi (Shalimar) and Jami Schultz (Niceville)

SkillsUSA Computer Programming: First Place: Gabrielle Jackson (Crestview)

SkillsUSA Early Childhood Education: First Place: Lena Webb (Niceville)

SkillsUSA Medical Math: Regional Winner (s): Ariel Sprague (Niceville), Suzette “Michelle” Brazill (DeFuniak Springs) and Candice Jackson-Montague (Niceville)

SkillsUSA Medical Terminology: Second Place: Jacquelyn Figueroa (Fort Walton Beach)

National Society of Leadership and Success: Karlia Amiel (Shalimar), Junice Banks (Crestview), Alicia Cavaco (Laurel Hill), Freyja Combs (DeFuniak Springs), Alyssa Crimmins (Shalimar), Shaun Dayner (Crestview), Alexa Drab (Niceville), Daniel Dupuy (Fort Walton Beach), Elizabeth Everett (Crestview), Kayley Geiger (Fort Walton Beach), Alexa Greene (Fort Walton Beach), Darien Hardy (Fort Walton Beach), Lily Herndl (DeFuniak Springs), Travis Hicks (Niceville), Jae Kim (Crestview), Nicole Leurinda (Destin), Susan Maranon (Shalimar), Tabatha Mathews (Baker), Jasmine McColister (Fort Walton Beach), Evan Olsen (Destin), Enzo Ouellette (Fort Walton Beach), Daina Price (Fort Walton Beach), Matthew Raya (Santa Rosa Beach), Megan Redd (Shalimar), Paphitchaya Sahatsaphat (Santa Rosa Beach), Cheyenne Strickland (Crestview), Kyndall Tate (Ponce De Leon), Nathan Wojtkowiak (Freeport) and Kiera Wrobel (Destin)

Gold Standard Award: Deaton Arthur (Freeport), Josie Barton (DeFuniak Springs), April Bolin (Niceville), Samira Chaudhry (Shalimar), Emily Checchio (Destin), Kaitlyn Crawford (Crestview), Jessica Hall (Holt), Caleb Heathershaw (Crestview), Zachary Lambert (Fort Walton Beach), Julia Martel (Crestview), Angela Marrero (Shalimar), Lauren McWilliams (Santa Rosa Beach), Jessica Ponce (Shalimar), Marie Ream (Freeport), Cathryn Robinson (Niceville), Donna Scott (Niceville), Natasha Skrovanek (Shalimar), Jennifer Smalley (Fort Walton Beach), Kristy Stewart (Crestview), Aaron Sutherland (Crestview), Christina Walden (Valparaiso), Lena Webb (Niceville), Emily Wixtrom (Eglin AFB) and Alana Woods (Crestview)

Links to photos and video.

See All News

Back to News Center


Share this article